Bradford Blue and Gold - Rep Tournament - November 16, 17, 18 (Bradford Bulldogs)

News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Shannon Gardiner on Tuesday, October 30, 2018 (57 views)
BWG's greatest holiday tradition brings friends and families together as local businesses, service groups, clubs, entertainers and more bring the holiday spirit to life. The parade attracts thousands of spectators each year to enjoy the show under the stars. The parade features numerous diverse floats from the community beginning at Bradford High School and travelling east on Holland Street, finishing at the Bradford & District Memorial Community Centre.
Read More

Click to view full-size image
Submitted By Shannon Gardiner on Tuesday, April 24, 2018 (268 views)
Bradford Bulldogs Blue & Gold Tournament
OMHA Sanctioned # 8094

Minor Bantam and Older are Contact Divisions

Bring your team to Ontario's  Most Popular & Premier Minor Hockey Tournament! 

Novice - Peewee $1320.00
Bantam - Midget $1420.00 
4 GAME MINIMUM 

To Register:   Registration Form
Other Recent Articles
    Upcoming Events
    Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
    WednesdayThursdayFridaySaturdaySunday
    PEEWEEA
    9:00 AM
    TNT Tornados
    @ Orillia Terriers
    SAC [54]
    MPEEWEEA
    9:00 AM
    Oakville Rangers Blue
    @ Newmarket Redmen
    BLC BLUE [42]
    MPEEWEEA
    9:15 AM
    Duffield Devils
    @ Newmarket Redmen White
    BLCGREEN [53]
    PEEWEEAE
    10:00 AM
    Oshawa Minor Generals
    @ Aurora Tigers
    BF [31]
    MBANTAMA
    10:00 AM
    Georgina Blaze
    @ Bradford Bulldogs
    BLC BLUE [43]
    BANTAMA
    10:00 AM
    Markham Waxers
    @ East Gwillimbury Eagles
    SAC [55]
    PEEWEEAE
    10:00 AM
    Richmond Hill Stars
    @ Georgina Blaze
    CIS #1 [1]
    BANTAMA
    10:15 AM
    Ajax Knights
    @ Bradford Bulldogs
    BLCGREEN [20]
    MPEEWEEA
    10:30 AM
    Caledon Hawks
    @ Woolwich Wildcats
    CIS #2 [10]
    BANTAMAE
    11:00 AM
    Whitby Wildcats
    @ Center Wellington Fusion
    BF [32]
    PEEWEEAE
    11:00 AM
    Burlington Jr Cougars Thouless
    @ Barrie Colts
    CIS #1 [2]
    PEEWEEA
    11:10 AM
    Peterborough Petes
    @ Milton Winterhawks
    SAC [56]
    MIDGETA
    11:10 AM
    Halton Hills Thunder
    @ Centre Wellington Fusion
    BLC BLUE [44]
    PEEWEEAE
    11:25 AM
    Stouffville Clippers
    @ Brantford 99ers
    BLCGREEN [21]
    PEEWEEA
    11:30 AM
    London Jr. Mustangs White
    @ Brampton 45's
    CIS #2 [11]
    BANTAMAE
    12:00 PM
    Northumberland Nighthawks
    @ Hespeler Shamrocks
    CIS #1 [3]
    MPEEWEEA
    12:10 PM
    Nickel City Sharks
    @ Burlington Bulldogs
    SAC [57]
    PEEWEEA
    12:10 PM
    Mesco Electronics Trappers
    @ Lorne Park Clarkson
    BF [33]
    MBANTAMA
    12:20 PM
    Nickel City Coyotes
    @ Centre Wellington Fusion
    BLC BLUE [45]
    MMIDGETA
    12:25 PM
    Ajax Knights
    @ Bradford Bulldogs
    BLCGREEN [22]
    BANTAMAE
    12:30 PM
    Kent Teksavvy Cobras
    @ Ancaster Avalanche
    CIS #2 [12]
    MIDGETA
    1:10 PM
    Hespeler Shamrocks
    @ Georgina Blaze
    CIS #1 [4]
    MIDGETAE
    1:10 PM
    Grimsby Kings
    @ Ajax Knights
    SAC [58]
    MIDGETA
    1:10 PM
    St. Catharines Falcons
    @ Glanbrook Rangers $$
    BF [34]
    MIDGETAE
    1:35 PM
    Newhamburg Huskies
    @ Huntsville Otters
    BLC BLUE [46]
    MPEEWEEA
    1:35 PM
    Osgoode Richmond Romans
    @ Burlington Eagles
    BLCGREEN [23]
    MPEEWEEA
    1:40 PM
    Orleans Blues
    @ St. Catharines Jr. Falcons
    CIS #2 [13]
    MBANTAMA
    2:20 PM
    Cumberland Grads
    @ Brampton 45's
    SAC [59]
    PEEWEEA
    2:20 PM
    GOB Blues
    @ Bradford Bulldogs
    BF [35]
    BANTAMA
    2:35 PM
    Nepean Raiders
    @ Brampton 45's
    BLCGREEN [24]
    MMIDGETA
    2:45 PM
    West Carleton Crusaders
    @ Oshawa Red
    CIS #2 [14]
    MPEEWEEA
    2:45 PM
    Ancaster Avalanche
    @ Caledon Hawks
    BLC BLUE [47]
    MBANTAMA
    3:20 PM
    Bradford Bulldogs
    @ Stitsville RAMS
    BF [36]
    MIDGETA
    3:45 PM
    Centre Wellington Fusion
    @ Timmins Flyers
    BLCGREEN [25]
    MPEEWEEA
    3:45 PM
    Duffield Devils
    @ Woolwich Wildcats
    BLC BLUE [48]
    MPEEWEEA
    3:55 PM
    Newmarket Redmen White
    @ Oakville Rangers Blue
    CIS #2 [15]
    PEEWEEA
    4:00 PM
    Brampton 45's
    @ Peterborough Petes
    CIS #1 [5]
    PEEWEEA
    4:30 PM
    London Jr. Mustangs White
    @ TNT Tornados
    BF [37]
    PEEWEEAE
    4:45 PM
    Georgina Blaze
    @ Stouffville Clippers
    BLC BLUE [49]
    PEEWEEAE
    4:55 PM
    Barrie Colts
    @ Oshawa Minor Generals
    BLCGREEN [26]
    PEEWEEAE
    4:55 PM
    Aurora Tigers
    @ Richmond Hill Stars
    CIS #2 [16]
    PEEWEEA
    5:00 PM
    Milton Winterhawks
    @ Lorne Park Clarkson
    CIS #1 [6]
    PEEWEEAE
    5:30 PM
    Brantford 99ers
    @ Burlington Jr Cougars Thouless
    BF [38]
    BANTAMAE
    5:50 PM
    Hespeler Shamrocks
    @ Whitby Wildcats
    BLC BLUE [50]
    MIDGETA
    5:55 PM
    Georgina Blaze
    @ Halton Hills Thunder
    BLCGREEN [27]
    MPEEWEEA
    5:55 PM
    St. Catharines Jr. Falcons
    @ Osgoode Richmond Romans
    CIS #2 [17]
    MPEEWEEA
    6:00 PM
    Burlington Eagles
    @ Nickel City Sharks
    CIS #1 [7]
    MBANTAMA
    6:30 PM
    Centre Wellington Fusion
    @ Cumberland Grads
    BF [39]
    MPEEWEEA
    7:00 PM
    Burlington Bulldogs
    @ Ancaster Avalanche
    CIS #1 [8]
    MBANTAMA
    7:00 PM
    Brampton 45's
    @ Georgina Blaze
    BLC BLUE [51]
    MMIDGETA
    7:00 PM
    Oshawa Red
    @ Ajax Knights
    CIS #2 [18]
    MPEEWEEA
    7:05 PM
    Newmarket Redmen
    @ Orleans Blues
    BLCGREEN [28]
    MBANTAMA
    7:40 PM
    Stitsville RAMS
    @ Nickel City Coyotes
    BF [40]
    BANTAMA
    8:00 PM
    East Gwillimbury Eagles
    @ Nepean Raiders
    CIS #1 [9]
    PEEWEEA
    8:05 PM
    Bradford Bulldogs
    @ Mesco Electronics Trappers
    BLCGREEN [29]
    PEEWEEA
    8:10 PM
    Orillia Terriers
    @ GOB Blues
    CIS #2 [19]
    MIDGETA
    8:10 PM
    Timmins Flyers
    @ St. Catharines Falcons
    BLC BLUE [52]
    MIDGETA
    8:50 PM
    Glanbrook Rangers $$
    @ Hespeler Shamrocks
    BF [41]
    MIDGETAE
    9:05 PM
    Huntsville Otters
    @ Grimsby Kings
    BLCGREEN [30]
    MPEEWEEA
    8:00 AM
    Nickel City Sharks
    @ St. Catharines Jr. Falcons
    CIS #1 [60]
    MPEEWEEA
    8:00 AM
    Orleans Blues
    @ Newmarket Redmen White
    BLC BLUE [98]
    PEEWEEA
    8:00 AM
    Brampton 45's
    @ Bradford Bulldogs
    BF [85]
    PEEWEEA
    8:15 AM
    Milton Winterhawks
    @ London Jr. Mustangs White
    BLCGREEN [110]
    MPEEWEEA
    8:30 AM
    Osgoode Richmond Romans
    @ Newmarket Redmen
    CIS #2 [73]
    PEEWEEAE
    9:00 AM
    Oshawa Minor Generals
    @ Brantford 99ers
    BLC BLUE [99]
    MPEEWEEA
    9:00 AM
    Duffield Devils
    @ Ancaster Avalanche
    CIS #1 [61]
    PEEWEEA
    9:00 AM
    Orillia Terriers
    @ Mesco Electronics Trappers
    BF [86]
    PEEWEEAE
    9:15 AM
    Burlington Jr Cougars Thouless
    @ Georgina Blaze
    BLCGREEN [111]
    MPEEWEEA
    9:30 AM
    Oakville Rangers Blue
    @ Woolwich Wildcats
    CIS #2 [74]
    PEEWEEAE
    10:00 AM
    Stouffville Clippers
    @ Aurora Tigers
    BLC BLUE [100]
    PEEWEEA
    10:00 AM
    Lorne Park Clarkson
    @ GOB Blues
    CIS #1 [62]
    MBANTAMA
    10:00 AM
    Bradford Bulldogs
    @ Nickel City Coyotes
    BF [87]
    MBANTAMA
    10:15 AM
    Stitsville RAMS
    @ Centre Wellington Fusion
    BLCGREEN [112]
    PEEWEEA
    10:30 AM
    TNT Tornados
    @ Peterborough Petes
    CIS #2 [75]
    PEEWEEAE
    11:00 AM
    Richmond Hill Stars
    @ Barrie Colts
    CIS #1 [63]
    MIDGETA
    11:00 AM
    Centre Wellington Fusion
    @ St. Catharines Falcons
    BLC BLUE [101]
    MIDGETA
    11:10 AM
    Timmins Flyers
    @ Glanbrook Rangers $$
    BF [88]
    BANTAMA
    11:25 AM
    Markham Waxers
    @ Brampton 45's
    BLCGREEN [113]
    BANTAMA
    11:30 AM
    Ajax Knights
    @ East Gwillimbury Eagles
    CIS #2 [76]
    MPEEWEEA
    12:05 PM
    Burlington Eagles
    @ Caledon Hawks
    CIS #1 [64]
    MIDGETA
    12:15 PM
    Halton Hills Thunder
    @ Hespeler Shamrocks
    BLC BLUE [102]
    BANTAMA
    12:20 PM
    Nepean Raiders
    @ Bradford Bulldogs
    BF [89]
    MBANTAMA
    12:40 PM
    Georgina Blaze
    @ Cumberland Grads
    BLCGREEN [114]
    MPEEWEEA
    12:45 PM
    Newmarket Redmen
    @ Nickel City Sharks
    CIS #2 [77]
    MPEEWEEA
    1:05 PM
    Newmarket Redmen White
    @ Osgoode Richmond Romans
    CIS #1 [65]
    PEEWEEA
    1:25 PM
    Mesco Electronics Trappers
    @ Milton Winterhawks
    BLC BLUE [103]
    MPEEWEEA
    1:30 PM
    Burlington Bulldogs
    @ Duffield Devils
    BF [90]
    MPEEWEEA
    1:45 PM
    Ancaster Avalanche
    @ Oakville Rangers Blue
    CIS #2 [78]
    MPEEWEEA
    1:50 PM
    Woolwich Wildcats
    @ Orleans Blues
    BLCGREEN [115]
    BANTAMAE
    2:05 PM
    Center Wellington Fusion
    @ Kent Teksavvy Cobras
    CIS #1 [66]
    BANTAMAE
    2:25 PM
    Ancaster Avalanche
    @ Northumberland Nighthawks
    BLC BLUE [104]
    MMIDGETA
    2:30 PM
    Bradford Bulldogs
    @ West Carleton Crusaders
    BF [91]
    MBANTAMA
    2:45 PM
    Nickel City Coyotes
    @ Brampton 45's
    CIS #2 [79]
    PEEWEEA
    2:50 PM
    GOB Blues
    @ Brampton 45's
    BLCGREEN [116]
    PEEWEEA
    3:15 PM
    Peterborough Petes
    @ Orillia Terriers
    CIS #1 [67]
    PEEWEEAE
    3:35 PM
    Brantford 99ers
    @ Richmond Hill Stars
    BLC BLUE [105]
    MIDGETA
    3:45 PM
    Georgina Blaze
    @ Timmins Flyers
    BF [92]
    PEEWEEAE
    3:50 PM
    Barrie Colts
    @ Stouffville Clippers
    BLCGREEN [117]
    MIDGETAE
    3:55 PM
    Ajax Knights
    @ Newhamburg Huskies
    CIS #2 [80]
    MPEEWEEA
    4:20 PM
    St. Catharines Jr. Falcons
    @ Burlington Eagles
    CIS #1 [68]
    PEEWEEA
    4:40 PM
    Bradford Bulldogs
    @ TNT Tornados
    BLC BLUE [106]
    MBANTAMA
    4:55 PM
    Centre Wellington Fusion
    @ Georgina Blaze
    BLCGREEN [118]
    PEEWEEAE
    4:55 PM
    Georgina Blaze
    @ Oshawa Minor Generals
    BF [93]
    PEEWEEA
    5:10 PM
    Lorne Park Clarkson
    @ London Jr. Mustangs White
    CIS #2 [81]
    PEEWEEAE
    5:20 PM
    Aurora Tigers
    @ Burlington Jr Cougars Thouless
    CIS #1 [69]
    MBANTAMA
    5:40 PM
    Cumberland Grads
    @ Bradford Bulldogs
    BLC BLUE [107]
    MPEEWEEA
    5:55 PM
    Caledon Hawks
    @ Burlington Bulldogs
    BF [94]
    BANTAMA
    6:05 PM
    Bradford Bulldogs
    @ Markham Waxers
    BLCGREEN [119]
    BANTAMA
    6:10 PM
    Brampton 45's
    @ Ajax Knights
    CIS #2 [82]
    BANTAMAE
    6:20 PM
    Kent Teksavvy Cobras
    @ Hespeler Shamrocks
    CIS #1 [70]
    BANTAMAE
    6:50 PM
    Northumberland Nighthawks
    @ Center Wellington Fusion
    BLC BLUE [108]
    BANTAMAE
    6:55 PM
    Whitby Wildcats
    @ Ancaster Avalanche
    BF [95]
    MMIDGETA
    7:15 PM
    Oshawa Red
    @ Bradford Bulldogs
    BLCGREEN [120]
    MBANTAMA
    7:20 PM
    Brampton 45's
    @ Stitsville RAMS
    CIS #2 [83]
    MMIDGETA
    7:30 PM
    West Carleton Crusaders
    @ Ajax Knights
    CIS #1 [71]
    MIDGETA
    8:00 PM
    Hespeler Shamrocks
    @ Centre Wellington Fusion
    BLC BLUE [109]
    MIDGETA
    8:05 PM
    Glanbrook Rangers $$
    @ Halton Hills Thunder
    BF [96]
    MIDGETA
    8:30 PM
    St. Catharines Falcons
    @ Georgina Blaze
    CIS #2 [84]
    MIDGETAE
    8:40 PM
    Newhamburg Huskies
    @ Grimsby Kings
    CIS #1 [72]
    MIDGETAE
    9:15 PM
    Huntsville Otters
    @ Ajax Knights
    BF [97]
    MPEEWEEA
    7:00 AM
    Fourth Place
    @ First Place
    CIS #1 [121-SF]
    PEEWEEA
    7:15 AM
    Fourth Place
    @ First Place
    BLCGREEN [142 - SF]
    MPEEWEEA
    7:30 AM
    Third Place
    @ Second Place
    CIS #2 [127 - SF]
    PEEWEEA
    8:00 AM
    Third Place
    @ Second Place
    BLC BLUE [134 - SF]
    PEEWEEAE
    8:00 AM
    Third Place
    @ Second Place
    CIS #1 [122 - SF]
    MBANTAMA
    8:20 AM
    Third Place
    @ Second Place
    BLCGREEN [143 - SF]
    PEEWEEAE
    8:35 AM
    Fourth Place
    @ First Place
    CIS #2 [128 - SF]
    MBANTAMA
    9:05 AM
    Fourth Place
    @ First Place
    BLC BLUE [135 - SF]
    BANTAMA
    9:35 AM
    Third Place
    @ Second Place
    BLCGREEN [144 - SFA]
    BANTAMA
    9:40 AM
    Fourth Place
    @ First Place
    CIS #2 [129 - SFB]
    BANTAMAE
    10:20 AM
    Third Place
    @ Second Place
    BLC BLUE [136 - SFA]
    BANTAMAE
    10:50 AM
    Fourth Place
    @ First Place
    BLCGREEN [145 -SFB]
    MMIDGETA
    10:55 AM
    Third Place
    @ Second Place
    CIS #2 [130 - SF]
    MMIDGETA
    11:00 AM
    Fourth Place
    @ First Place
    CIS #1 [123 - SF]
    MIDGETA
    11:35 AM
    Third Place
    @ Second Place
    BLC BLUE [137 - SF]
    MIDGETA
    12:05 PM
    Fourth Place
    @ First Place
    BLCGREEN [146 - SF]
    MIDGETAE
    12:10 PM
    Third Place
    @ Second Place
    CIS #2 [131 - SF]
    MIDGETAE
    12:15 PM
    Fourth Place
    @ First Place
    CIS #1 [124 - SF]
    PEEWEEA
    12:50 PM
    Winner Semi A
    @ Winner Semi B
    BLC BLUE [138 - F]
    MBANTAMA
    1:15 PM
    Winner Semi A
    @ Winner Semi B
    BLCGREEN [147 - F]
    MPEEWEEA
    1:25 PM
    Winner Semi A
    @ Winner Semi B
    CIS #2 [132 - F]
    PEEWEEAE
    1:30 PM
    Winner Semi A
    @ Winner Semi B
    CIS #1 [125 - F]
    BANTAMA
    2:05 PM
    Winner Semi A
    @ Winner Semi B
    BLC BLUE [139 - F]
    BANTAMA
    2:35 PM
    Sixth Place
    @ Fifth Place
    CIS #2 [133 - C]
    BANTAMAE
    2:35 PM
    Winner Semi A
    @ Winner Semi B
    BLCGREEN [148 - F]
    BANTAMAE
    2:45 PM
    Sixth Place
    @ Fifth Place
    CIS #1 [126 - C]
    MMIDGETA
    3:30 PM
    Winner Semi A
    @ Winner Semi B
    BLC BLUE [140 - F]
    MIDGETA
    3:55 PM
    Winner Semi A
    @ Winner Semi B
    BLCGREEN [149 - F]
    MIDGETAE
    4:55 PM
    Winner Semi A
    @ Winner Semi B
    BLC BLUE [141 - F]
    View Another Tournament
    View AllOur Sponsors
    Current Tournament
    Click to view full-size image
    Upcoming Games
    • Peewee A - Round Robin
      Fri
      Nov 16
      9:00 AM
      TNT Tornados
      @Orillia Terriers
      La Brier Family Arena (St. Andrew`s College)
    • Minor Peewee A - Round Robin
      Fri
      Nov 16
      9:00 AM
      Oakville Rangers Blue
      @Newmarket Redmen
      Bradford Leisure Center Blue
    • Minor Peewee A - Round Robin
      Fri
      Nov 16
      9:15 AM
      Duffield Devils
      @Newmarket Redmen White
      Bradford Leisure Center Green
    • Peewee AE - Round Robin
      Fri
      Nov 16
      10:00 AM
      Oshawa Minor Generals
      @Aurora Tigers
      Bob Fallis Sports Center
    • Minor Bantam A - Round Robin
      Fri
      Nov 16
      10:00 AM
      Georgina Blaze
      @Bradford Bulldogs
      Bradford Leisure Center Blue
    • Bantam A - Round Robin
      Fri
      Nov 16
      10:00 AM
      Markham Waxers
      @East Gwillimbury Eagles
      La Brier Family Arena (St. Andrew`s College)
    View AllOnline Libraries
    Colours Legend
    • Minor Peewee A
      Round Robin
      Championship
    • Peewee A
      Round Robin
      Championship
    • Peewee AE
      Round Robin
      Championship
    • Minor Bantam A
      Round Robin
      Championship
    • Bantam A
      Round Robin
      Championship
    • Bantam AE
      Round Robin
      Championship
    • Minor Midget A
      Round Robin
      Championship
    • Midget A
      Round Robin
      Championship
    • Midget AE
      Round Robin
      Championship
    Printed from bradfordbulldogs.com on Wednesday, November 14, 2018 at 12:30 AM